Közvetítői eljárás a szakszolgálatoknál
A közvetítés/mediáció egy konfliktuskezelési módszer. Szolgáltatásunkkal, mediátoraink független harmadik személyként segítenek a feleknek, hogy kidolgozzák a számukra elfogadható legjobb megoldást vitás ügyeikben.
Eljárásunk célja, a gyermek érdekének érvényesítése, a szülői felügyeletet gyakorló szülő, illetve a gyermekétől különélő szülő együttműködésének előmozdítása.
A közvetítés előnyei a peres eljárásokkal szemben:
- gyorsabb megállapodási lehetőség,
- költségkímélő
- a felek maradnak az ügy urai,
- a végrehajtásért is ők felelősek
- nincs külső döntéshozó
- a folyamatba bizonyos feltételek mellett a kiskorú gyermek is bevonható saját kérelmére, a felek kérelmére, illetve a gyámhivatal javaslatára.
A közvetítői eljárást lefolytatására a gyámhivatal kéri fel a fővárosi/vármegyei Szakszolgálatokat. Ez történhet hivatalból, vagy a felek kérelmére. Támogatott közvetítői eljárás igénybevételét az illetékes gyámhivatalnál lehet kezdeményezni.
A közvetítő személyét a fővárosi/vármegyei Szakszolgálat jelöli ki.
Amit a Szakszolgálat a közvetítői eljárás során biztosít:
- gyermekcentrikus szemlélet
- pártatlanság
- magas színvonalú szaktudás
- szakmai tapasztalat
Vonatkozó jogszabályok:
- A közvetítői eljárásról szóló 2002. évi LV. tv.
- A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. tv. 4:177. §
- A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi tv. 62/E. §
- A gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi ügyintézésről szóló 149/1997 (IX. 10.) Korm. rendelet 30/A-D. §
- A személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 154. §